Nepokoje v Los Angeles začaly v pátek minulý týden. Protesty byly zpočátku poklidné, pak ale eskalovaly. Podle Sokola protestující tvrdí, že se vše zvrtlo příjezdem Národní gardy, naopak Trump a jeho spojenci tvrdí, že protesty přešly v násilí a až pak přijela Národní garda.
"Musíme zdůraznit to, že Los Angeles je asi město, kde je odpor proti tvrdší migrační politice Donalda Trumpa vůbec nejsilnější v celých Spojených státech. Takže ti, kteří jsou zastánci toho, aby se takhle migrační politika neprováděla, tak ti v tom vidí určitou provokaci, ale na druhou stranu musíme říct, že samozřejmě je-li někdo ve Spojených státech ilegálně, tak musí počítat s tím, že se mu toto stane," shrnul Sokol.
Kalifornie je dlouhodobě největší baštou americké Demokratické strany, Trump je ale republikán. Velkou část voličů Demokratické strany tvoří přistěhovalci, kteří, jak Sokol podotýká, jsou v migračních otázkách naladění jinak než republikáni. V Los Angeles je navíc určitá tradice podobných nepokojů.
[chooze:article;value:616773]
Národní garda je rezervní složkou americké armády. Každý federativní stát USA má svou jednotku Národní gardy, která primárně podléhá guvernérovi daného státu. Za určitých okolností ale může o jejich nasazení rozhodnout i prezident USA.
Jak upozornil časopis Time, v případě Los Angeles se tak stalo poprvé po 60 letech. Naposledy takto povolal Národní gardu prezident Lyndon B. Johnson v roce 1965 v Alabamě na ochranu pochodu bojovníků za lidská práva.
[chooze:article;value:616575]
Demokratický guvernér Kalifornie Gavin Newsom rozhodnutí Trumpa napadl u soudu, jak Sokol upozornil. "Oni zpochybňují, zda ty nepokoje byly už dostatečné. Nepokoje trvají v Los Angeles hlavně v noci už čtvrtý den a v centru se zapalují auta. Viděli jsme i fotky opuštěných policejních aut, kdy policisté museli utéct," uvedl.
"Takže mně osobně připadá, že to nasazení Národní gardy bylo na místě, zvlášť když Los Angeles v minulosti několikrát zažilo velké rabovací nepokoje," dodal Sokol.
Z reakcí obyvatel města, hlavně těch z nejvíce zasažených oblastí, podle Sokola vyplývá, že by si přáli hlavně klid. "Demokraté z toho nepřekvapivě dělají politickou kauzu a snaží se vinu hodit na prezidenta Trumpa. Jak na jeho migrační politiku, tak na konkrétní zásah v Los Angeles, kdy tvrdí, že to byli právě příslušníci civilní celní stráže, kdo vše vyprovokoval," popsal Sokol.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.